Consultation
for Spain
Duyurular
» Ekonomisi hızla durgunluğa sürüklenen Avustralya ilginç bir önlem aldı. İşte Ekonomik sorunlarını, ülke turizmini canlandırarak aşmayı planlayan Avustralya hükümeti'nin kararı: Ekonomik sorunlarını, ülke turizminicanlandırarak aşmayı planlayan Avustralya hükümeti ülkedeki 11 milyon işçiden ekonomiyiteşvik amacıyla tatile çıkmalarını istedi. Avustralya Turizm Bakanı Martin Ferguson hükümetin, işçiler için ayrılan toplam 121 milyon iş gününü bulan tatil ödeneğini serbest bırakarak,işçilerin 31 milyar Avustralya dolarını (yaklaşık 31 milyar 214 milyon YTL) bulan tatil ödeneği ile turizm sektörünü canlandırmak istediklerini belirtti. Ferguson, bakanlık yetkililerinin gelecek hafta başlatılması planlanan, ülke içiturizmi canlandırmayı hedefleyen "Ayrılmayana Hayat Yok" kampanyasına ilişkin ülkedeki belli başlı işveren gruplarıyla görüşmeler yürüttüğünü açıkladı. Ferguson konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Bu iş açısından ve çalışanlar için iyi olmasının yanı sıra küresel mali kriz nedeniyle zor zamanlar yaşayan turizmimiz açısında da iyi bir potansiyele sahip" diye konuştu. Avustralya'da 500 bin kadar kişiye iş imkanı sağlayan turizm sektörü, ülke ekonomisine 40 milyar Avustralya doları (yaklaşık 40 milyar 276 milyon YTL) girdi sağlıyor. Denizaşırı ülkelerden gelen turistler ise ülkenin turizm gelirlerinin dörtte birini oluşturuyor.


» ÇANAKKALE(CİHAN)- Avustralya`nın Çanakkale Konsolosluğu, Doğrudan Yardım Programı kapsamında okullara teknik destek sağlamak için Enerjisiz Su Isıtma Sistemi Projesi`ni hayata geçirdi. Bu yılki ilk projenin uygulandığı yer olan Çanakkale Anadolu LisesiAvustralya`nın Çanakkale Konsolosluğu, Doğrudan Yardım Programı kapsamında okullara teknik destek sağlamak için Enerjisiz Su Isıtma Sistemi Projesi`ni hayata geçirdi. Bu yılki ilk projenin uygulandığı yer olan Çanakkale Anadolu Lisesi`nin pansiyonunda tören düzenlendi. Vali yrdımcıları Bahir Altunkaya ve Ali Partal, İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı ve Avustralya Konsolosu Andrew Koç-McDonald`un katıldığı törende Okul Müdürü Salih Karslıoğlu, okulun tarihçesini aktararak, 13 bin 500 liralık katkısından dolayı konsolosluğa teşekkür etti. Milli Eğitim`den sorumlu Vali Yardımcısı Altunkaya, okullarda eğitim öğretin kalitesinin yükseltilmesinde, valiliğin koordinatörlüğünde bütün kurum ve kuruluşların emeği bulunduğunu belirtti. Altunkaya Avustralya Konsolosluğu, Vali Yardımcısı Partal ve Okul Müdürü Karslıoğlu`na teşekkür etti. Konsolos Koç-McDonald ise öğrenciler için uygun şartları hazırlamanın çok önemli olduğunu belirterek, böyle bir proje yapmaktan dolayı mutlu olduklarını ifade etti. Vali yardımcıları ve okul müdürünün destek ve önerileriyle başarıya ulaşıldığını kaydeden Koç-McDonald, projenin iki ülke ilişkileri adına çakılmış bir çivi daha olduğunu söyledi. Törende ayrıca Marmara Bölgesi`nde düzenlenen yelken yarışlarında dereceye giren Deniz Aydın ve yüzmede dört dalda il birincisi olan Doğa Kılıç`a ödül ve madalyaları verildi.


» Avustralya’nın Çanakkale Konsolosluğu 2010-2011 Doğrudan Yardım Programı bünyesinde gerçekleştirilen ve bu yılki ilk projeleri olan “Anadolu Lisesi Pansiyonu Güneş Enerjisi Su Isıtma Sistemi Projesi”nin açılışı törenle geçekleştirildi. Vali Yardımcıları Bahir Altunkaya, Ali Partal, Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı ve Avustralya Konsolosu Andrew Koç-McDonald’ın katıldığı törende Müdür Salih Karslıoğlu, okulun tarihçesi ile ilgili bilgi vererek, Avustralya Konsolosluğu’nun projeye 13.500 TL’lik katkısından dolayı teşekkür etti. Milli Eğitimden Sorumlu Vali Yardımcısı Bahir Altunkaya, da okullarda eğitim ve öğretimin kalitesinin yükseltilmesinde Valiliğin koordinatörlüğünde tüm kurum ve kuruluşları emeğinin geçtiğini söyledi. Avustralya Konsolosluğu’nun şimdiye kadar yaptığı tüm sosyal sorumluluk projelerinden dolayı teşekkür eden Vali Yardımcısı Bahir Altunkaya, çocukların eğitim kalitesinin yükseltilmesinde sosyal sorumluluk projesinin gerçekleştirilmesinde emeği geçen Vali Yardımcısı Ali Partal ve Okul Müdürü Salih Karslıoğlu’na teşekkür etti. Törende konuşan Avustralya’nın Çanakkale Konsolosu Andrew Koç-McDonald ise öğrencilerin öğrenimleri için uygun koşulları hazırlamanın çok önemli olduğunu belirterek,konsolosluk olarak böyle bir sosyal sorumluluk projesi hazırlamaktan dolayı mutlu olduklarını ifade etti. Vali Yardımcısı Ali Partal ve Okul Müdürü Salih Karslıoğlu’nun destek ve önerileriyle projenin başarıya ulaştığını kaydeden Konsolos Andrew Koç-McDonald, projenin iki ülke ilşkileri adına çakılmış bir çivi daha olduğunu ifade etti. Törende ayrıca Marmara bölgesinde yelken yarışlarında dereceye giren Deniz Aydın ve yüzmede 4 dalda birden il birincisi olan Doğa Kılıç’a da ödül ve madalyaları verildi.


» DİKKAT! 26 Ocak 2012 tarihinde Avustralya Günü dolayısıyla Avustralya Başkonsolosluğu kapalı olacaktır.


» Avustralya Göç ve Vatandaşlık Bakanlığı ndan yapılan açıklamaya göre, Avustralya ya yapılacak olan kısa süreli vizelerde 23 Mart 2013 tarihinde değişikliğe gidilmiştir. Yapılan değişikliğe göre "Tourist Sublcass 676" olan kısa süreli ziyaretçi vize türü "Visitor Subclass 600" olarak değiştirilmiştir. Anılan vize türü, turistik ve aile ziyaretleri ile ticari amaçlı iş ziyaretlerini (iş görüşmeleri, Hükümetler arası temaslar, konferanslara katılım vs.) kapsamakta olup, sözkonusu vize çerçevesinde ziyaretçilerin Avustralya’da çalışmalarına izin verilmemektedir. Hâlihazırda eski vize türü olan "Tourist Sublcass 676" vize türüne başvuru yapabilecek durumda olanlar bu başvurularını internet üzerinden gerçekleştirebileceklerdir. Kısa süreli çalışma izni vizesi ise "Temporary Work (Short Stay Activity) Subclass 400" olarak yenilenmiş olup, diğer çalışma izni vizelerine başvurular mümkündür. Spor müsabakası gibi aktivitelere katılmak üzere Avustralya’ya gelecekler de "Temporary Work (Short Stay Activity) Subclass 400" vize türüne başvurabileceklerdir.


Avustralya Ankara Büyükelçiliği


 

AVUSTRALYA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Kançılarya: Uğur Mumcu Caddesi MNG Binası No:88 Kat:7, 06700 G.O.P.,
Telefon: 459 95 00
Faks: 446 48 27
info-ankara@dfat.gov.au
Çalışma Saatleri: Pazartesi-Cuma 08:30-17:00
Ekselansları Bay Ian David Grainge BIGGS/ 18 Ocak 2011
Büyükelçi
Bay Broughton ROBERTSON/8 March 2012
Müsteşar
Vize ve Göçmen İşleri Bölümü
Adres:
Telefon: 459 9550
Faks: 459 9560
immigration.ankara@dfat.gov.au

 

AVUSTRALYA ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Avustralya Ankara Büyükelçiliği Adres: Uğur Mumcu Caddesi MNG Binası No:88 Kat:7, 06700 G.O.P.

Avustralya Ankara Büyükelçiliği Çalışma Saatleri: Pazartesi-Cuma 08:30-17:00

 

Ekselansları Bay Ian David Grainge BIGGS/ 18 Ocak 2011

Avustralya Ankara Büyükelçisi

Bayan Christine BIGGS

 

Bay Broughton ROBERTSON/8 March 2012

Müsteşar

Bayan Ching Yee WONG

Avustralya Vize ve Göçmen İşleri Bölümü

immigration.ankara@dfat.gov.au

 

 

 Avustralya Konsolosluğu resmi web sitesi www.turkey.embassy.gov.au